Farklı Bir Yetenek, Satoshi Tajiri | #FarkındaMısınız?

Asperger sendromu (AS) sosyal etkileşimde zorluklar ve sınırlı, stereotipik ilgi ve etkinliklerle tanımlanan otistik spektrum bozukluklarından (OSB) biridir. Asperger sendromu tek bir semptomdan çok bir dizi semptom ile ayrılır. Sosyal etkileşimde bozukluklar, stereotipik ve sınırlı ilgi ve eylemler ve bilişimsel gelişimde klinik anlamda önemli olmayan gecikme görülmemesi ile dil becerisinde genel bir gecikme olmamasıyla belirlenir.

Satoshi Tajiri Pokémon'un yaratıcısı. Kendisine Asperger Sendromu teşhisi konan Tajiri, çocukluğunu böcek koleksiyonu yaparak ve Nintendo'nun oyunlarını oynayarak geçirmiş. Pokémon serisinin ortaya çıkış hikayesi de tam burada başlıyor; bir gün böceklerini kağıda çizen Tajiri çocukluk hobisi böcek toplamadan esinlenerek, hayali canlıları konu alan oyun, anime, manga ve kart oyunu serisi Pokemon dünyasını yaratıyor.

Pokémon 2020 itibarıyla 23.sezonda ve 1000'den fazla fazla bölümü ile devam eden anime, 22 sinema filmi, 9 kısa film, 12 seride 31 oyun ve 122'den fazla yan oyundan oluşuyor.

 

Kaynak: 

https://the-art-of-autism.com/how-satoshi-tajiris-autism-helped-create-pokemon/