HAKKIMIZDA

Pour La Bonte, otizmli bireylerin eğitim, istihdam ve geleceğine katkı sağlamayı amaçlayarak toplumsal farkındalık çalışmaları yürütmektedir.

Otizmli bireylerin istihdamı için Türkiye’de kurulan ilk sosyal girişim şirketi ve Açık Açık Sosyal Girişim Üyesidir.

 #FarkındaMısınız?

Vizyonumuz

Otizmli bireylerin eğitim aldıklarında hem becerilerini geliştirebildiklerini hem de topluma fayda sağlayabildiklerini göstermek ve istihdamlarına katkı sağlamaktır. Kurumlar ve eğitim kurumları ile iş birliği yaparak toplumsal farkındalık ve fayda sağlayan projeler yürütmektir.

Misyonumuz

 • Toplumsal farkındalık çalışmaları ile otizm farkındalığının yaygınlaştırılması.
 • Otizmli bireylerin bağımsız yaşam haklarına kavuşmaları.
 • Otizmli bireylere meslek edindirme.
 • Tohum Otizm Vakfı öğrencilerinin eğitim bursuna katkı sağlama.
 • Eğitim kurumları işbirlikleri ile kaynaştırma programlarına destek olma.
 • Türkiye’de çeşitli illerde otizmli bireylerin istihdamına yönelik atölyelerin açılması.

İlkelerimiz

 • Farkındalık yaratmak
 • Sürdürülebilirlik
 • Yaygınlaştırma
 • Şeffaflık
 • Kurumlar arası işbirliği
 • Eşit hak ve yaşam koşullarını savunmak

Projelerimiz

Bir Bileklikten Fazlasıyız

Bir Bileklikten Fazlasıyız Projesi otizmli bireylerin eğitim, istihdam ve geleceğine hem de hayati hastalıklarla mücadele eden 3-18 yaş arası çocuklara umut olmak amacıyla hayata geçirilmiştir. Projemiz, Tohum Otizm Vakfı ve Bir Dilek Tut Derneği’ni (Make-A-Wish® Türkiye) bir araya getirmiştir.

Proje kapsamında Pour La Bonte 2020 Yaz Koleksiyonu 12 ünlü ismin tasarımları ile hazırlanmış; Billur Saatçi, Ece Zaim, Aslı Kızmaz, Melis Ağazat, Burçin Ünaldı, Gülnihal Eren, Buse Terim, Hande Anı Can, Merve Özkaynak, Tanem Sivar, Pelin Kaya, Rachel Araz’ın destekleri ile tasarlanan bileklik modelleri otizmli öğrencilerin eğitim programı kapsamında çoğaltılmıştır.

Koleksiyonun satışından elde edilen gelir ile hem otizmli bireylerin eğitim, istihdam ve geleceğine katkı hem de hayati hastalıklarla mücadele eden 3-18 yaş arası çocuklara umut olunması hedeflenmiştir.

Yüzde Yüz Farkındayız

Yüzde Yüz Farkındayız Projesi, otizmli bireylerin hakları olan eğitimi aldıklarında çalışabildiklerini ve topluma faydalı bireyler olabileceklerini göstermek amacıyla hayata geçirilmiştir.

Projemiz kapsamında otizmli çocuklar, Pour La Bonte Atölye’de eğitim programları dahilinde ürettikleri bileklikler ile hem istihdama katılmakta hem de bilekliklerden elde edilen gelirin bir kısmını paylaşarak ve toplumsal fayda yaratmaktadırlar.

Yüzde Yüz Farkındayız Projesi ile hem otizmli çocukların eğitim bursu ve istihdamına destek olunmakta hem de onların topluma faydalı bireyler olmasına fırsat verilmektedir.

 

 

Eğitim Programları

Kardeşim İçin

Eğitim kurumları iş birliği ile 7-14 yaş grubundaki ilköğretim öğrencilerine otizm farkındalığı kazandırmak ve kaynaştırma programlarına destek olma amacıyla hayata geçirilmiştir.

Kardeşim İçin Projesi kapsamında bugüne dek Tink Koleji, İELEV, ENKA, Pierre Loti Fransız Lisesi, İstanbul Özel Notre Dame De Sion Fransız Lisesi, Robert Kolej, Terakki Vakfı Okulları, Bahçeşehir Kolejleri ve TED Rönesans Koleji eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere seminerler verilmiş ve bilekliklerimiz ile toplumsal farkındalık çalışmalarına destek olmaları sağlanmıştır.

 

Uluslararası Gençlik Ödül Programı

Pour La Bonte 2020 yılı itibariyle dünyanın önde gelen gençlik başarı ödülü olan Uluslararası Gençlik Ödül Programı sosyal hizmet alanında faaliyet göstermeye başlamıştır. Uluslararası Gençlik Ödül Programı sosyal hizmet alanında yürüttüğümüz 13 haftalık bir programla 14-24 yaş aralığındaki gençlere otizm farkındalık eğitimi vermekte ve farkındalık çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Amacımız Uluslararası Gençlik Ödül Programı’na dahil olan okullarda otizm farkındalığının arttırılması, olumsuz algı ve tutumların dönüştürülmesi ve engelliliğe dayalı ayrımcılığın azaltılması adına farkındalık çalışmaları yürütmektir.

Uluslararası Gençlik Ödül Programı kapsamında bugüne dek Eskişehir Gelişim Koleji ve ODTÜ Geliştirme Vakfı Koleji öğrencileri ile birlikte 13 haftalık eğitim programı tamamlanmıştır.