Blog

Engel Tanımayan Girişimci Joe Steffy İle Tanışın!

2005 yılında ailesinin de desteğiyle Poppin Joe's Gourmet Kettle Korn'u kurdu. Kansas Gelişimsel Engelliler Departmanı, Joe Steffy'ye işini büyütmesi için bir başlangıç ​​hibesi sağladı ve şirketi şu anda perakende satış mağazalarına, festivallere ve özel etkinliklere çeşitli mısır ürünleri satıyor. Joe, girişimi ile birçok kişiye de istihdam sağlıyor.

Yazının devamı

Otizmli Genç Girişimci Ashton Gilbert ile tanışın!

Ashton Gilbert, 20 yaşında otizmli genç bir girişimci. UnBoxed isimli girişimini başlatma fikri, küçük işletme sahibi annesinin geri dönüştürülmesi gereken çok fazla kutusu olduğunu farkettiğinde ortaya çıkmış. Ashton'ın girişimi kısa sürede başarılı oldu ve şu an kartonlarını alıp geri dönüştürmesi için ona para ödeyen onlarca müşterisi var.

Yazının devamı

Girişimci Andreas Souvaliotis'in Başarısının Anahtarı: Farklı Olmak

Andreas Souvaliotis’e 40'lı yaşlarının başındayken otizm teşhisi kondu. Tanısı, sosyal etkileşimle ilgili zorluklarını anlamasına yardımcı oldu. Gecikmiş teşhisi, Andreas'ın kurumsal dünyadan girişimciliğe sıçraması için ona ihtiyaç duyduğu güveni verdi ve Kanada'nın en iyi sağlık uygulamalarından birini başlatmasına yardımcı oldu.

Yazının devamı

Dünyanın İlk Otizmli Basketbolcusu ve Motivasyon Konuşmacısı Anthony Ianni’nin Hikayesi

Anthony Ianni’ye henüz 4 yaşındayken otizm teşhisi kondu. Doktorlar ve uzmanlar, Anthony'nin ebeveynlerine, onun başarılı bir eğitim hayatı olamayacağını, bağımsız bir yaşam süremeyeceğini söyledi. Anthony, ailesinin de desteğiyle tüm bu varsayımların yanlış olduğunu başarılarıyla kanıtladı. Basketbol gibi bir takım oyunu otizmli bireyler için tetikleyici olabilir fakat Anthony 5 yaşından itibaren gördüğü her potaya koşuyor, her topu sektirmeye çalışıyordu.

Yazının devamı

Otizmli Dahi Müzisyen Derek Paravicini'nin Başarı Hikayesi

Derek Paravicini prematüre bir bebek olarak dünyaya geldiğinde, doktorlar hayatta kalmasının bir mucize olacağını söylemişlerdi. Doğuştan görme engelli olan Derek ilerleyen yaşlarında iletişim kurmakta zorlanıyor ve öğrenme güçlüğü yaşıyordu. Bu süreçte Derek’in otizm spektrumunda olduğu anlaşıldı. Derek bugün yeteneğiyle herkesi kendine hayran bırakan bir müzisyen. Okuma yazma bilmiyor ve göremiyor olsa da bir kez dinlediği herhangi bir melodiyi anında çalabiliyor.İlk yeteneklerini, daha iki yaşındayken dadısının verdiği piyanoyu çalmaya başlayarak gösterdi. Bu süreçte ailesinin desteğini de alarak Londra’da bir müzik okuluna gitti ve henüz 7 yaşındayken ilk konserini verdi. Dokuz yaşında ise artık Kraliyet Flarmoni Orkestrası ile birlikte konser verir duruma gelmişti. Paravici’nin bu çalışmaları onu erken yaşta Birleşik Krallık çapında tan...

Yazının devamı

Otizmli Angela Andrews Hikayesiyle İş Hayatındaki Otizmli Bireylere İlham Oluyor

Angela, dünyaca bilinen başarılı bir şirkette veri analisti olarak çalışıyor. Oldukça dikkat isteyen ve birçok kişiye sıkıcı gelebilecek bu işte Angela oldukça başarılı, birçok karmaşık projenin üstesinden başarıyla geliyor ve şirketteki diğer departmanları da eğitiyor.

Yazının devamı

Florida'nın İlk Otizmli Avukatı Haley Moss ile Tanışın

Haley’e otizm teşhisi konduğunda 3 yaşındaydı. Doktorlar ailesine ileride arkadaş edinebilirse ya da asgari ücretli bir işe girebilirse şanslı hissedeceklerini söylüyorlardı. Bugün Haley sadece bir avukat değil; bir hak savunucusu, başarılı eserleri olan bir sanatçı ve danışman ve hikayesiyle ilham veren bir konuşmacı! 

Yazının devamı

30 Yaşındaki Otizmli Girişimci Chris Tidmarsh'ın Başarılı Dolu Hikayesi

Chris Tidmarsh “Green Bridge Growers” isimli sosyal girişimin kurucu ortaklarından. “Green Bridge Growers” yenilikçi yöntemlerle sürdürülebilir tarım yapılan bir çiftlik olmasının yanı sıra otizmli genç yetişkinlere becerilerine uygun alanlarda çalışma fırsatı sunuyor ve onlara istihdam sağlıyor.

Yazının devamı

Farklı Bir Aşk Hikayesi: Love On the Spectrum

Love on the Spectrum otizm spektrumunda olan genç yetişkin bireylerin romantik ilişki arayışlarını konu ediyor. Otizm Spektrumunda olan 9 genç yetişkin, flört ve ilişkilerin öngörülemeyen ve karmaşık dünyasında gezinirlerken onların yaşadıkları deneyimlere tanık oluyor ve dünyalarını daha da yakından tanımaya başlıyoruz.

Yazının devamı

Otizmli Pastacı Matt Cottle'ın İlham Veren Kariyer Yolculuğu | #FarklıHikayeler

Otizmli Pastacı Matt Cottle'ın kariyer yolculuğu birçok otizmli bireye umut ve ilham veriyor.

Yazının devamı

Pour La Bonte - Uluslararası Gençlik Ödülü Programı | ODTÜ Geliştirme Vakfı Lisesi - Farkındalık Filmleri Çalışması

Özel gelişim gösteren çocukların eşit yaşam koşullarına sahip olmasının dünyamızı nasıl güzelleştirdiğini anlatan filmleri DoE Türkiye Gençlik Ödül Programı çalışmalarımız kapsamında ODTÜ Geliştirme Vakfı Lisesi Öğrencileri ile birlikte inceledik.

Yazının devamı

Pixar’ın Kısa Filmi Loop’un Baş Karakteri Otizmli Renee ile Tanışın | #FarklıHikayeler

Loop, Pixar’ın SparkShorts serisinden 9 dakikalık bir kısa animasyon filmi. Pixar ilk kez otizmli bir karaktere yer veriyor; filmin baş karakteri Renee, 13 yaşında konuşma güçlüğü yaşayan otizmli bir genç kız.

Yazının devamı

6 Yaşındaki Otizmli Ressam Tristan'ın İlham Veren Eserleri | #FarklıHikayeler

Yaptığı harika tablolarla hayranlık uyandıran, 6 yaşındaki otizmli ressam Tristan ile tanışın. Tristan için resim yapmak eğlenceli bir aktiviteden çok; bir terapi, kendini ifade etme tarzı.

Yazının devamı

Otizmli Küçük Layla'nın Külkedisi Hikayesi ve Gerçeğe Dönüşen Hayali | #FarklıHikayeler

Küçük Layla'nın parkta düğün çekimi yapan gelin Olivia'yı gerçek bir prenses sanıp yanına gitmesiyle başlayan ve Disney World'e uzanan hikayesi yüreğimizi sımsıcak yaptı. ayla'nın hikayesinden çok etkilenen Olivia, prenses kıyafetleri giyerek Layla'yı ziyaret etmeye devam etti, onun hayallerini gerçekleştirmek ve en sevdiği masal prensesi Külkedisi ile tanışması için yeterli miktarda parayı toplamayı başardı. Disney World'de harika bir gün geçiren Layla, en sevdiği masal prensesi Külkedisi ile tanışmakla kalmadı onunla birlikte çok özel bir gün geçirdi.

Yazının devamı

Dünyanın En Büyük Titanik Legosu’nun Mimarı Otizmli Brynjar Karl Bigisson | #FarklıHikayeler

10 yaşında dünyanın en büyük Titanik Legosu'nu yapan otizmli Brynjar Karl Bigisson ile tanışın! Brynjar'ın 56,000 Lego parçasından yaptığı bu çalışmayı tamamlaması tam 700 saat (11 ay) sürdü.

Yazının devamı

Otizmli Camilla'nın Sosyal Medyayı Seferber Eden Pembe Tişörtü | #FarklıHikayeler

Otizmli Camilla anaokulundan beri çok sevdiği pembe çiçekli tişörtünden başka bir kıyafet giymek istemiyor. Camilla'nın annesi üretimi durdurulan ve hiçbir yerde bulunamayan tişörtü bulmak umuduyla sosyal medyadan durumu anlatan bir mesaj paylaşıyor ve binlerce insan Camilla için seferber oluyor. Binlerce insanın yardımıyla pembe çiçekli tişörtten tam 78 adet bulunup Camilla'ya gönderiliyor.

Yazının devamı

Otizmli Küçük Ressam Iris’in Umut Saçan Eserleri | #FarklıHikayeler

Iris Grace, küçük yaşta yaptığı resimlerle tüm dünyanın ilgisini çeken otizmli bir çocuk. Onun için resim yapmak sadece bir ifade şekli ya da dünya ile bağlantı kurma yolu değil; küçük ressam aynı zamanda eserlerini ve hikayesini dünyayla paylaşarak otizm hakkında da farkındalık yaratıyor.

Yazının devamı

Timothy Archibald - Echolilia Fotoğraf Serisi | #FarklıHikayeler

Fotoğraf Sanatçısı Timothy Archibald, otizmli oğlu Elijah’ın hayata bakış açısını ve kendine özgü alışkanlıklarını daha iyi anlamak için onun günlük hayatla ilişkisini birbirinden güzel karelerle anlatıyor.

Yazının devamı

Geçmişten Günümüze Başarılarıyla Milyonlarca İnsana İlham Olan Otizmli Ünlüler

Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, gelişim sağlanabilmekte, büyük ilerleme kaydedilmekte ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabilmektedir. Dünya çapında bu durumun birbirinden güzel, başarılarıyla ilham veren birçok örnekleri bulunuyor. İşte başarılarıyla milyonlarca insana ilham olan otizmli ünlü isimler…

Yazının devamı

Farklı Bir Yetenek, Satoshi Tajiri | #FarkındaMısınız?

Dünyaca ünlü oyun, anime, manga ve kart oyunu serisi Pokémon'un yaratıcısı Satoshi Tajiri'nin hikayesi...

Yazının devamı

Genç Bir Dahi, Joshua Beckford | #FarkındaMısınız?

"Ben dünyayı kurtarmak istiyorum. Dünyayı ve insanların fikirlerini değiştirmek istiyorum. Dünya ile ilgili doğru şeyleri yapmak için bazı şeyleri değiştirmek istiyorum." Joshua Beckford

Yazının devamı